Parta martinských rybárov

www.srzmartin.sk

Rybárske uzly a ich kompletizácia

Rybárske uzly

 

Zopár obrázkov rôznych uzlov pre všetkých začínajúcich ale aj pokročilých rybárov

 

 

Albright uzol používa sa na spojenie dvoch vlascov s rozdielnou hrúbkou. Typickým príkladom je spojenie hrubšej šokovej šnúry na jemnejší kmeň. Vyžaduje si dôsledné sformovanie výsledných uzlov


 

 Blood Bight uzol - používa sa na vytvorenie slučky na hlavnom  vlasci. Jeho prednosťou je, že slučka má neustále tendenciu odstávať v pravom uhle od hlavného vlasca..

 


 

Blood uzol - používa sa na spojenie dvoch vlascov s rovnakou hrúbkou. Jeho výhoda je, že miesto spojenia (uzol) má nízky profil a vďaka tomu veľmi ľahko prechádza očkami prúta.a

 


 

 Uzol Centauri - prevažne používaný pre naviazanie háčika s očkom. Vhodný pre rôzne priemery vlasca a veľkosti háčikov. Zachová 97% nosnosti vlasca.


 

 

Clinched Half Blood - Je to vysoko pevný uzol s univerzálnym použitím. Prevažne sa používa pre naviazanie obratlíkov, háčikov alebo woblerov k hlavnému vlascu.


 

  

Drop Loop - vysoko spoľahlivá slučka, ktorá sa používa na konci vlasca. Ako pri všetkých uzloch, je potrebné navlhčiť vlasec pred konečným dotiahnutím.


 

Dropper Loop - slučka, ktorú je možné vytvoriť kdekoľvek na vlasci.


 

Grinner uzol - sa v rovnakých prípadoch, ako Clinched Half Blood, ale je ešte viac spoľahlivý.


Hook Snell - rýchly a spoľahlivý uzol pre naviazanie háčika s očkom na voľný kus vlasca. Používa sa predovšetkým pri vytváraní náväzcov, pretože oba konce vlasca musia prejsť očkom.


.Hook Snood - vysoko spoľahlivý uzol, používaný prevažne pre naviazanie háčikov s lopatkou, ale je ho možné použiť aj pre háčiky s očkom.


 

 Longliners uzol - používa sa na naviazanie tenkého náväzca na hrubý kmeňový vlasec. Neposúva sa po kmeňovom vlasci.


 

 Motýlikový uzol - jednoduchý a rýchlo uviazateľný. Je vhodný hlavne pre hrubšie vlasce – od 15 kg. Vytvorí slučku, ktorá odstáva od hlavného vlasca. POZOR – ak nie je riadne dotiahnutý, môže sa rozviazať alebo povoliť !


 

Palomar - vysoko spoľahlivý a pevný uzol pre naviazanie háčika s očkom k hlavnému vlascu.


 

Perfektná slučka - používa sa na prevažne na tenších vlascoch, ale je ho možné použiť aj na hrubších priemeroch. Viažu sa ním hlavne woblery, blyskáče a mušky, pričom nijako neobmedzuje ich akciu. Je zaručená min. 70% pevnosť vlasca v uzle.


 

 Swiwel to double - spojenie obratlíka so slučkou.


 

 Turle uzol - používa sa na spojenie háčiku s tenkým vlascom.


 

Uni uzol - univerzálny uzol pre spojenie očka s vlascom (háčiky, obratlíky, woblery atď.) Zachováva 90% pevnosti vlasca. Po získaní praxe nie je problém uviazať tento uzol aj potme.


zdroj:https://srzmosastinstraze.wbl.sk/Rybarske-uzly.html