Parta martinských rybárov

www.srzmartin.sk

Ako na zubáča

Ako všetci vieme zubáč obyčajný je dravá ryba, relatívne viazaná na stanovište, obývajúca voľnú vodu väčších riek aj jazerá a zátoky. Ako mladá ryba žerie drobné živočíchy, neskôr výlučne ryby. Pohlavnú zrelosť dosahuje v 4.roku života. Ikry kladie od apríla do mája vo vodách s tvrdým dnom na kameňoch a potopených húštinách. Nachádzame ho najmä nad piesčitým, štrkovým, ílovitým alebo kamenistým dnom. Vyhýba sa bahnitému až mäkkému  dnu. Má relatívne vysokú potrebu kyslíka.

Zubáč vo voľnéj prírode
Zubáč vo voľnej prírode

Zubáče obyčajné sú svetloplaché a hľadajú preto často ochranu v hlbokej vode. V jazerách stoja zubáče za svetlých dní na upätí  podvodných vyvýšenín. V plytkých jazerách na najhlbších miestach. Ďalej ich môžeme nájsť v škárkach podvodných háld kameňov a v skalách.

V riekach hľadajú zubáče úkryt pri vodných stavbách a pri  prevísajúcom rastlinstve. Ďalej ich pravidelne nachádzame v hlbokých výmoľoch a víroch ako aj pred a za splavmi a hrádzami. V oblastiach vyústenia vedľajších vôd, ako aj priamo na dne kanálov.

Nástraha na zubáča: Najlepšia nástraha na zubáča je rybka v dĺžke zápalky až malíčka. Belička obyčajná je podľa mojej skúsenosti favorit medzi nástražnými rybkami. Ak nemáme po ruke ideálne rybky, zubáča oklame aj filetka z časti tela ryby. Nastražená rybka sa zubáčovi ponúka zásadne na jednoháčiku veľkosti 1-4. Upevnená za pery alebo chvost. Rybku upevníme tak, aby bola špička háčika voľná.

NadväzecJedna z najdôležitejších poučiek na lov zubáča hovorí , že nadväzec hrá rozhodujúcu úlohu. Nesmieme

Lov zubáča na ťažko
Lov zubáča na ťažko

dať zubáčovi pocítiť ani najmenší odpor pri prijatí nástrahy. Používame tenký vlasec alebo šnúrku.

Lov na ťažko: Lov zo záťažou na dne lovíme prevažne na stredné až veľké vzdialenosti. Určitým nedostatkom tejto techniky je, že nástraha neputuje. Preto rybár musí presne poznať miesta, kde sa zubáče zdržujú a tam ponúknuť nástrahu. Záber na udicu so záťažou (na ťažko)  zubáč stiahne viac metrov šnúry z navijaka. Potom sa zastaví-prehĺta nástrahu . Len čo znovu zoberie šnúru zasekneme.

Lov na prívlač: Je to jedna  z najkrajších techník lovu zubáča, avšak pri nej potrebujete značnú dávku času a trpezlivosti. Najlepšie nástrahy sú potápavé alebo hlbokopotápavéwoblery veľkosti 5-12 cm( pozri tu) s menej agresívnym pohybom a s pomalým chodom. Ďalej nástrahy s určitými zmenami rýchlosti alebo s krátkymi prestávkami. Najlepšou farbou je prirodzený vzhľad ostrieža alebo beličky. Môžme úspešne používať farby – biela ryba, hrúz, hrebenačka. Reflexné farby napr. fluorožltá, oranžová, zelená sivožltá, červenozelená. Samozrejme úspešný budete aj s gumovými nástrahami  osadenými  na jigových háčikoch.

Prajem veľa úspechov a nezabúdajte, že nielen trofejný zubáč patrí späť do vody.

 zdroj: http://www.akonaryby.sk/ako-na-zubaca/